בערים תל אביב ורמת גן. בסקר בקשו החברות לבדוק מהם הגורמים המרתיעים או מדרבנים דיירי בניינים ותיקים, להתאגד להליך של תמ"א 38/2 שמשמעותו היא למעשה – פינוי בינוי.

הנסקרים, התבקשו לדרג מה מבין ההליכים הכרוכים בקידום פרויקט תמ"א 38/2, הוא המרתיע ביותר מבחינתם ?
1.הצורך לעזוב את דירת מגוריהם הנוכחית לתקופה של שנתיים ואף יותר לטובת מגורים בשכירות בדירה חלופית.
2.הצורך להגיע לפשרה עם הדיירים האחרים בבניין על בחירת היזם, תוכנית הבניה, וכו'.
3. מסירת הדירה שבבעלותם ליזם תמורת ערבות בנקאית והבטחה לדירה חדשה.
מתשובות הנשאלים עולה כי:
• כמחצית ( 49%) , רואים בצורך להגיע לפשרה מול הדיירים כהליך המעכב ביותר בהוצאתו לפועל של תהליך תמ"א 38/2.
• כשליש ( 31%) דרגו את מסירת הדירה שבבעלותם תמורת ערבות בנקאית ליזם, כגורם המרתיע ביותר בהצלחת תהליך תמ"א 38/2.
• כ-20% דירגו את הצורך לעזוב את הדירה הנוכחית לדירה חלופית בשכירות למשך זמן הבנייה המוערך כשנתיים ואף יותר, כגורם המרתיע ביותר מבחינתם.

בנוסף, נשאלו הדיירים בנוגע ליתרונות המעוררים מוטיבציה להצטרפות ליוזמה לבצוע הליך התמ"א 38/2 בבניין מגוריהם. מהתשובות לסקר עולה כי :
• כ 38% מהנסקרים הציבו את תוספת הממ"ד שהוא גם חדר נוסף כיתרון המשמעותי ביותר שמניב עבורם התהליך.
• כ-32%מהנשאלים כי תוספת החנייה הינה הקוסמת ביותר עבורם.
• כ- 21%אחוזים דירגו את עליית ערך הדירה הצפויה כגורם המושך ביותר מבחינתם, וזאת עקב קבלת דירה חדשה ומתוכננת.
• 9% אחוזים בלבד הציבו תכנון פנים מודרני הנלווה לשדרוג כגורם שיעורר בהם את המוטיבציה הגבוהה ביותר ליישום תהליך תמ"א 38/2.

לדברי גידי רבינוביץ, מבעלי חברת קרן נדל"ן: "מתבקש לכאורה כי מרבית הדיירים, שאינם באים מתחום הנדל"ן, יחששו מאד משלב מסירת דירתם הנוכחית ליזם תמורת ערבות בנקאית, והמתנה סבלנית לקבלת האישורים לבנות את הדירה החדשה. עם זאת, הקושי הגדול ביותר כפי שמתקבל מתשובות הסקר, הוא דווקא הקושי בהגעה לעמק השווה עם שכניהם כך שלכולם תהיה התחושה שקבלו את המיטב מהיזם".

מאיר הראל, מנכ"ל חברת "הראל נדל"ן": "הסקר מוכיח כי הדיירים מודעים להבדלים בין הליכי התמ"א השונים ויודעים שהליך תמ"א 38/2 שהינו תכנית פינוי בינוי, מחייב תוספת חניה ומהווה למעשה את ההבדל העיקרי בין שתי התוכניות. החלק הארי של הנשאלים הביע שביעות רצון רבה לעובדה כי חלק מדירתו החדשה יהיה ממ"ד, וחניה. שני אלמנטים הנובעים ממצוקות ההווה- הראשון כתוצאה מאירועי מבצע עמוד ענן, והשני, לאור מצוקת חניה גדולה מאד המאפיינת את מרכזי הערים שם מבוצעים רוב הפרויקטים בתחום התמ"א".

קרן נדל"ן הוקמה על ידי 3 בכירים בענף הנדל"ן, גידי רבינוביץ, אשר שימש בעברו כמנכ"ל חברות נדל"ן גדולות וביניהן, מבני גזית, ישרס – רסקו והאחים עופר נכסים. יואב מורן, מבעלי מבני גזית וקבוצת נאוסיטי הבינלאומית, ואלון קושמירק, קבלן רשום והבעלים של חברת עומר אלפא. החברה מתמקדת בייזום פרויקטים למגורים, הכוללים תמ"א 38 ועסקאות קומבינציה, וכיום בונה במסגרת הערים רמת גן ותל אביב-יפו.אתר החברה: http://www.kerenadlan.com

{loadposition google02}