התחרות בשוק הנדל"ן גוברת וחברות הבניה מנסות למשוך אליהן רוכשים על ידי שיפור מתמיד של סטנדרט הבניה. חברת אלבקס היפאנית היא הראשונה שהציעה בית חכם במחיר שווה לכל נפש הודות למהפכה הטכנולוגית שחוללה באמצעות פטנט הסיב האופטי הפלסטי (פטנט רשום). הטכנולוגיה האופטית מהווה פריצת דרך עולמית בתחום זה, שהפך בזכותו לראשונה לאמין, פשוט ליישום (על ידי חשמלאים וללא צורך בתכנתים) ובמחיר זמין. גם בישראל המהפכה השקטה החלה בשנתיים האחרונות.

על פי נתוני חברת אלבקס, המתמחה בפיתוח ובשיווק מערכות אלקטרוניות חכמות, כיום למעלה מ-2,500 יחידות דיור נבנות או שכבר נבנו בישראל עם תשתיות למערכת "בניין חכם". מדובר במערכת המאפשרת לכל דייר, באמצעות מסך מגע דירתי, לשלוט באופן חכם במערכות שונות בבית, דוגמת: מזגנים, תאורה, דוד חשמל, תריסים, גלאי בטיחות, מערכת השקיה, אודיו, וידאו ועוד. בעתיד תאפשר המערכת שליטה מרחוק גם באמצעות הסמארטפון לשם קבלת התרעות על אזעקת צבע אדום ורעידות אדמה או מדידת צריכת החשמל הביתי. יתאפשר גם ביצוע כל הקניות לבית באמצעות מסך המגע הדירתי.

עד לאחרונה מערכות הבית החכם נחשבו למוצר יקר אך מאתגר עבור חברות הטכנולוגיה המובילות בעולם. הכל הבינו שהצורך למוצר חכם, המשפר את איכות החיים של כלל האנושות באמצעות מסך מגע, סמארט פון או שלט, הפך לצורך השעה. אבל עלויות הכנת התשתית בדירות שכבר נבנו הגיעו לעשרות אלפי שקלים. פריצת הדרך של אלבקס הכוללת השחלת סיב אופטי פלסטי בצנרת החשמל, כבר בשלב הבניה, מאפשרת לקבלן לתת לדיירים הכנה מלאה לבית חכם, ללא צורך בתשתיות נוספות, ומוזילה את חיבור הדירות העתידי למערכות הבניין החכם בצורה משמעותית.

מעבר לכך, היא אמינה ואיכותית ופותרת בבת אחת את שלל הבעיות שנוצרו בבתים החכמים שנבנו עד כה בסטנדרטים הישנים. קבלנים רבים הבינו את ההזדמנות הגלומה במגמה החדשה והראיה לכך היא שהתשתית לדירה חכמה נכנסה לסטנדרט הבניה בפרויקטים רבים בארץ, כולל כאלה הנבנים בפריפריה. בין הפרויקטים החכמים ניתן למצוא מתחמי מגורים בתל אביב, באשקלון, בחיפה, בחדרה ועוד.

הכותב הינו מנכ"ל משותף בחברת אלבקס

{loadposition google02}