סגן יו"ר לשכת המתווכים יוסי בן חיים - תיווך קולוני בירושלים: "שוק הנדל"ן ב-2013 ימשיך להתנהג בהססנות. שנת 2012 נסתיימה והותירה אותנו בבלבול מוחלט. השוק לא מתנהג בהיגיון ברור: מחד מחסור מאוד גדול בדירות למכירה, אין היצע של דירות יד שנייה למכירה והיצע קטן של דירות חדשות למכירה. בנק ישראל שמפקח על הבנקים (ולא על האזרח הקטן), מגביל את גובה המשכנתא/מימון ומוריד ריביות. מאידך בחירות שמייצרות תקווה גדולה לשינוי אמיתי לממשלה שתטפל בבעיית המחסור בדירות ובמחירי הדירות בהתאם.

"אני מניח שכל חוקר כלכלי היה אומר בוודאות כי היכן שיש מחסור שם תהיה עליית מחירים, אך בפועל השוק לא מתנהג בהתאם למודלים הכלכליים שאנחנו מכירים של היצע וביקוש. יש גם ציפיות ויש גם ריביות ויש גם יוקר מחיה, ועכשיו אני בטוח שגם אתם מבולבלים. לדעתי שוק הנדל"ן בשנת 2013 ימשיך להתנהג בהססנות, באיטיות אנחנו נכנסים למיתון, לקוחות יקנו דירות רק בנקודה בה הם מרגישים שנמאס להם להמתין לשינוי (והאמת שאף אחד אינו אומר היא שייקח לכזה שינוי כ- 3-5 שנים להגיע), או שאין בידם ברירה והם חייבים לקנות".

אילון גילינסקי-  גילינסקי השקעות ונכסים
"שוק הנדל"ן בירושלים החל את שנת 2013 בדשדוש וזאת לדעתי מתוך "מצב המתנה" אליו נכנסו קוני הדירות, בציפייה לראות מה יהיה אופייה של הממשלה שתורכב וכיצד יושפע המשק ממשלה זו. המצב כיום הוא שהביקוש גובר על ההיצע של דירות יד שנייה eilon16413באזורים המרכזיים של ירושלים. לדעתי מגמה זו לא עומדת להשתנות בשנת 2013 וזאת משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא שהיצע הקרקעות הזמינות לבנייה במרכז ירושלים שואף לאפס ולכן לא סביר שייווצר מצב שבו פתאום תיכנס מסה של דירות חדשות אשר יציפו את השוק ויגרמו לירידת מחירים באזורים אלה.

"הסיבה השנייה והחשובה לא פחות היא שמחירי הריבית היום מאד נמוכים, מה שגורם לכך שלמרות מאמצי הממשלה "לקרר" את שוק הנדל"ן בכל מיני תכניות ואמצעים, עדיין קיים מספר גדול מאד של רוכשי דירות להשקעה אשר מוצאים את התשואה בנדל"ן גבוהה פי כמה ממה שיכלו לקבל אם היו משקיעים את הכסף בתכניות שונות בבנקים. מגמה נוספת בה אנו נתקלים בתקופה האחרונה היא (חזרתם של) תושבי חוץ אשר שבים לחפש ולרכוש דירות בשכונות המרכזיות. זו סיבה נוספת לכך שהביקוש לדירות רק עולה ואיתו גם מחירי הנדל"ן בירושלים".

משה גפני- גפני נכסים
"מהחוויה האישית שלי ומהתרשמותי מקולגות נוספים, שנת 2013 מתאפיינת עד כה ללא שינוי בולט משנים קודמות. אמנם יש חדשות בדבר רצון הממשלה ובנק ישראל לנקוט במעשים נוספים וחדשים על מנת לקרר את השוק, ובנוסף רק לאחרונה התקיימו הבחירות שנותנות תקווה חדשה שהשוק יעשה שינוי מגמה. למרות זאת, בעיר כמו ירושלים, שהביקוש בה הוא קשיח והתחלות בנייה חדשה כמעט ולא קיימות, לא ממש מרגישים שינוי. למרות שמשאת נפשם של זוגות צעירים רבים היא לשינוי, בירושלים זה לא נראה באופק.

"באופן טבעי תחילת שנה מאופיינת בפחות תנועה מהמשכה, קרי האביב והקיץ, מכיוון שאנשים פחות אוהבים לצאת ולחפש מקום חדש בעונת החורף הקרה ובעיקר מהסיבה שבמשפחות עם ילדים, הילדים כבר נמצאים במסגרות חינוכיות. עם זאת גם בתקופה כזאת ישנן עסקאות רבות והביקוש לנכסים קיים. גם לגבי המשך השנה אני צופה שלא יהיו שינויים משמעותיים מתקופות מקבילות בשנים קודמות הן בהיצע/ביקוש והן במגמת המחירים. גם אם לא נראה את המשך העלייה כמו בשנים קודמות אז מקסימום תהיה התמתנות וסטטוס קוו במחירים. לירושלים, בשונה מערים אחרות יש ביקוש קשיח. עבור יהודים רבים מכל העולם נכס בעיר מהווה אחיזה בארץ ובעיקר בעיר הקודש ורבים יעדיפו לקנות נכס כזה גם להשקעה או לביקורים. אם לא יקרה אירוע יוצא דופן אני מעריך ששוק הנדל"ן בירושלים ימשיך גם השנה להיות ער בהתעניינות ובעסקאות של קונים חדשים וגם של משפרי דיור".

אבי בן ישי - בן ישי תווך נדלן

"2013 התחילה במחשבות רבות על הצפוי בה: האם המחירים יירדו? האם יעלו? והלקוחות שוב יושבים בצד ומחכים. ישנו היצע גדול של דירות יד שנייה כמעט בכל האזורים, למשל בהר חומה ישנן כ- 400 דירות יד שנייה, ובפסגת זאב כ- 500, ועיקר המכירות avi16413שהתקיימו מתחילת השנה היו של דירות זולות, עד 1.2 מיליון שקל. גם הקבלנים לא פעילים במיוחד - לא מעלים, לא מורידים, לא בונים, מעין שוק של עייפים. לגבי ההמשך אני דווקא צופה טובות, מיד עם תחילת חודש מאי השוק ייצא מהתרדמת והעבודה תתחדש ותחזור להיות טובה יותר. המחירים לא יירדו וגם לא יעלו, אבל הציבור יקבל את המצב ויתחיל לשחרר את הכסף. בקיצור, בהמשך אני צופה שיהיה רק טוב".

חוה טפרברג- טפרברג נכסים
"בשנים שחלפו מאז המשבר הכלכלי העולמי, בלטו בשוק הנדל"ן הירושלמי שתי מגמות עיקריות: מחד גיסא – התדלדלות השורות של עשירי עולם שקנו כאן משכנות פאר כמעט בכל מחיר. במצב החדש שנוצר, רכישה במיליוני דולרים נתפשה כטעם לפגם. התוצאה – המחירים בגזרה זו אמנם לא ירדו, אך מספר העסקות ירד באופן דרסטי. מאידך גיסא – הציבור הישראלי, שנפגע פחות מהמשבר, הבין בכל זאת דבר אחד – הכסף מאבד מערכו, ואילו השקעה בנדל"ן בטוחה הרבה יותר. על כן, כל מי שרק יכול היה, הוציא את חסכונותיו מהבנק, הוסיף משכנתא (נוחה) ורכש דירה להשקעה. התוצאה – מחירי הדירות הקטנות עלו באופן תלול.

"המגמות הללו עודן תקפות, אולם בשנה-שנתיים האחרונות אנו עדים לתופעה מעניינת במיוחד, כנראה כפועל יוצא של המחאה החברתית בקיץ 2011: התייחסותנו אל עולם הנדל"ן השתנתה. אל השיח הציבורי הסתננו מושגים חדשים, המעמידים את צרכי התושבים, הקהילה והסביבה במרכז. במקום כסף ויוקרה, נכנסו - דירות רפאים (כמושג שלילי), דיור בר השגה, התחדשות עירונית, פינוי-בינוי, בניה בת קיימא, מרקם סביבתי ומאמץ ברוך לשימור האזורים ההיסטוריים. בשטח, המהפך איננו מיידי, אולם נראה שהתהליך החל וצובר תנופה בדמות קבוצות רכישה (בעיקר של צעירים) ונטייה גוברת והולכת של קבלנים ויזמים לבנות דירות קטנות, במחירים נוחים יותר מבעבר. מה מצפה לנו בשנה הקרובה? למרות שמאז חורבן הבית הנבואה ניתנה לשוטים ולקטנים, אני מעזה להתנבא שמה שהיה הוא שיהיה".

{loadposition google02}