בשיעורי המס במכירת קרקע למגורים, ובמס רכישה לרוכשי דירת מגורים יחידה, ומאידך, נקבעו שיעורים ומדרגות מס רכישה גבוהות לרוכשי דירת מגורים שאינה דירה יחידה. לפיכך נקבעה הוראת שעה אשר ניסתה להגדיל את היצע הדירות על  ידי מתן הקלה באמצעות פטור ממס שבח על מכירת דירות וקרקעות.

מהם התנאים לדירה מזכה ממס שבח ומשמעותה ?
לדברי ארז כהן בעל פירמת השמאות "זאב כהן-ארז כהן" לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, בהוראת השעה נקבעו הוראות המאפשרות למוכר דירת מגורים מזכה, קבלת שני פטורים בנוסף לפטורים להם הוא זכאי ע"פ בקשתו שתוגש במועד ההצהרה. ובהתאם לתנאים הבאים:
* הדירה עונה להגדרת דירת מגורים מזכה.
* המכירה בוצעה בתקופה שבין 1/01/2011 ועד 05/05/2013
* המוכר מוכר את כל הזכויות במקרקעין שיש לו בדירת מגורים מזכה.
*  לא ניתנו שני פטורים בהתאם להוראת השעה.

בהתאם לתנאים הנ"ל אם שווי המכירה הוא עד 2,200,000 שקל כל המכירה תהא פטורה ממס, אם שווי המכירה עולה על התקרה, המס יחושב כאילו נמכר כל הנכס ללא פטור , ותוצאת המס תוכפל בהפרש שבין שווי המכירה לבין סכום התקרה חלקי שווי המכירה.

האם עלינו להזדרז לרכוש דירה לפני ה-5 במאי?
לדברי כהן, אני לא ממליץ לכולם למהר ולרכוש דירה אם יש בידיהם כבר אחת ומחפשים דירה להשקעה. נהפוך הוא, לכל מחפשי דירות להשקעה אני ממליץ לחכות עד אחרי ה-5 במאי 2013, ובכך לחסוך לא מעט כסף עם דחיית הרכישה. בנוגע לזוגות צעירים וכאלה אשר זוהי דירתם הראשונה אני ממליץ לרכוש את הדירה לפני ביטול הפטור משום שאחרי שתפוג הוראת השעה, הפטור ממס יצומצם ויעמוד על סכום של פחות מ1.3 מיליון שקל ,מחיר דירה 4 חדרים ממוצעת באזורים סובבי ת"א. כלומר, מדגיש כהן ,כל מי שיקנה דירה הגבוה מהסכום הנ"ל, ישלם מס רכישה בהתאם לקריטריונים.

מה יקרה אשר יפוג תוקפה של הוראת השעה?
כהן מסביר כאשר יפוג תוקפה של הוראת השעה , צעד אשר יגרום באופן דרמטי לכך שאנשים שהינם בעלי דירות נוספות לא יממשו את הרכוש הנוסף שברשותם. עובדה זו , תגרום למחסור חמור ביותר של דירות פנויות בשוק יד שניה ובכלל, בתל אביב באזור הביקוש בפרט ,ותתרום לעליית מחירים נוספת גם לנדל"ן למגורים וגם להשכרה. זוהי הוכחה נוספת שבאמצעות מיסוי, לא רק שניתן לפתור את בעיית שוק הנדל"ן, אלא שהיא רק מסבכת אותו , גורמת לאי ודאות בשוק, ומובילה למגמה הפוכה של עליות מחירים. במקום מיסוי, כהן ממליץ לממשלה לדאוג ברמה המידית להגדיל משמעותית את המאגר התכנוני של הדיור באזור הביקוש ובכלל, להקל באופן משמעותי על היתרים לקידום תמ"א 38 ופינוי בינוי ויצירת אווירה חיובית בשוק ולא אווירה של מיסוי.

תגובות הקבלנים וכיצד נערכים להחלטה?
לדברי אסף אביב, מנכ"ל ומבעלי חברת מ.אביב הירושלמית, ביטול מס הרכישה לדירות עד ל-1.47 מיליון ₪ יעזור באופן חלקי ביותר שכן כמה דירות 4 חדרים ממוצעות נמכרות כיום פחות מהסכום הנ"ל?? מדובר בעיקר על דירות בפריפריה ובאזורים בגוש דן והשפלה דוגמת רמלה, רחובות באר יעקב וכו'.. שם מחירי הדירות נעים סביב 1-1.5 מיליון ₪. כך למשל דירת 4 חדרים עם מרפסת שאנו בונים בפרויקט "פארק צפון" ברמלה מחיר נמכרת 1מיליון שקלים כך שהרווח של הרוכש יהיה כפול ומכופל- גם דירה במחיר נמוך יחסית וגם פטור ממס רכישה, זאת לעומת דירות באזורים יקרים יותר דוגמת ירושלים בה אנו משווקים ב"לב העיר" דירת 4 חדרים בכ-1.7 מיליון ₪. כלומר למעשה, אומר אביב, ביטול המס יעודד את הרוכשים ללכת לערים ולאזורים זולים יותר ועל כן הפתרון של הורדת מס רכישה יקל במידת מה על רכישת דירות ויגרום לעליית הביקושים באזורים אלה ולעלייה בעסקאות המכירה, ומכאן מיטיב רק עם חלק מרוכשי הדירות.

לדברי זאב מילנר מנכ"ל חברת י.זילברמינץ הבונה את פרויקט "פעמוני החורש" בצור יצחק , חברת י.זילברמינץ זיהתה את הצורך הציבורי של הרוכשים, בעיקר זוגות צעירים, עוד טרם פרסום הידיעות מהבוקר על אפשרות ביטול הפטור ממס רכישה לדירה ראשונה ועל כן נקטה בקו פעולה מעשי כבר לפני מספר חודשים. בימים אלו, והחברה יוצאת בשיווק לפרויקט חדש ( "פעמוני החורש הצעירה" ) בישוב צור יצחק שבו ימכרו דירות 4 חדרים, בשטח של כ 95 מ"ר במחיר של כ 980,000 ₪ ( פחות ממיליון ₪ לדירה בסטנדרט גבוה במיקום באזור הביקוש). מילנר אומר כי לחברה אין יכולת אומנם להשפיע על החלטות ממשלה כאלו ואחרות, אולם יש באמתחתה את היכולת להכריע על המחירים הסופיים ואופן ביצוע הפרויקט החדש, ועל כן עצם בניית מודל של דירה מדגם אחד וצמצום מאסיבי של כל נושא השינויים בדירה, תוך מתן סטנדרט בנייה גבוה ואחיד, יצר את היכולת להוזיל משמעותית את המחיר . עובדה זו מאפשרת לציבור הרוכשים הצעירים במדינה, לא להיות תלויים על חבל דק ולהיות ניזונים משמועות והחלטות מידי יום ביומו, אלא לקנות דירה על הנייר כבר היום במחיר של פחות ממיליון שקל.

{loadposition google02}