ומספר הממחזרים זינק ב- 11 אחוז בהשוואה לחודש דצמבר – ל-1,528 הלוואות. בהשוואה לחודש המקביל אשתקד מדובר בזינוק גבוה אף יותר של 53 אחוז בסכום המחזורים, ושל 42 אחוז במספרם.

לדברי עידן אלקבץ מנכ"ל משותף בעתיד משכנתאות, הזינוק במחזורים בולט אף יותר לאור הירידה העונתית בסך המשכנתאות שנלקחו בינואר. "מדובר בסכום הגבוה ביותר ב-12 החודשים האחרונים, ולמעשה הגבוה ביותר אי פעם. הממחזרים מנצלים את הריביות הנמוכות כדי להקטין את ההחזרים החודשיים שלהם במאות ועשרות אלפי שקלים".

{loadposition google01}

עם זאת מדגיש אלקבץ שהממחזרים מהווים מיעוט קטן מסך כל נוטלי המשכנתאות שצעד כזה הוא כדאי להם כלכלית. "אנשים חושבים שמשכנתא זה 'שגר ושכח' ולא מבינים שטמינת הראש בחול גורמת להם להפסיד מאות אלפי שקלים לאורך תקופת המשכנתא, וגורמת להחזרים החודשיים להכביד מאוד על המחייה שלהם". לדברי, "היו הרבה פחות תלונות של חוסר יכולת 'לסגור את החודש' לו נוטלי המשכנתאות היו מנצלים את רמת הריביות הנמוכה".

בדבריו מתייחס אלקבץ לכך שמתוך כלל נוטלי המשכנתאות בשנת 2000-2009, הרוב המוחלט היה נהנה מירידה של כ-1,070 שקלים בממוצע בהחזר החודשי על משכנתא ממוצעת של 700 אלף שקל. "מי שלקח משכנתא לפני 10 שנים משלם כרגע 1,400 שקל ללא סיבה כל חודש, רק משום שלא טרח למחזר את המשכנתא. זה מחיר גבוה מאוד לשלם עבור הפחד ממספרים וממונחים כלכליים – וחבל", מוסיף אלקבץ.

{loadposition google02}