השכונה החדשה מיועדת לבני קיבוץ החותרים ונבחרה לביצוע בבניה ירוקה עקב אופיו הייחודי של המקום ותנאי השטח, לצד הרצון להביא לחסכון מהותי בהוצאות על אנרגיה. קירות המבנים ייבנו מבטון על פי שיטת ESB עקב תנאי הקרקע של קיבוץ החותרים, הצורך בבידוד גבוה ליצירת אקלים אופטימלי והגנה מפני קורוזיה עקב הקרבה לים (כ- 1 ק"מ). עלות הבניה של בית בפרויקט נאמדת בכ- 5,000 שקל למ"ר.


שיטת הבניה ESB, אשר פותחה על ידי חברת "קל-קר עין כרמל" בשיתוף חברת "לבנים", הנה שיטת בניה להתייעלות אנרגטית, הנחשבת כיום לשיטת בניה ירוקה ומתקדמת שעתידה לשנות את ענף הבניה. על פי השיטה, מבוצע בידוד תרמי של מעטפת הבית (גג, קירות ופתחים), המהווה מרכיב עיקרי בשימור האנרגיה ובחיסכון בחשמל. קירות חיצוניים הנבנים עלפי השיטה (תבניות ESB), מאפשרים שמירה על נוחות תרמית גבוהה וטמפרטורה יציבה בבית לאורך כל השנה, תוך שימוש מינימלי במערכות החימום והקירור. הרכבו הייחודי של קיר בטון הבנוי בתבניות ESB מציע איכויות של בידוד משולב במסה תרמית המביאים להתייעלות אנרגטית מהותית. השיטה החדשה מיושמת גם בבניה חדשה וגם בבניה קיימת, בעיקר בפרויקטים של תמ"א 38 לחיפוי בניינים.

לדברי גבי סקורר, מנכ"ל חברת קל-קר עין כרמל: "בפרויקט ההרחבה של קיבוץ החותרים היה צורך לתת מענה לדרישה של יועץ הקרקע (אינג. ישראל קלאר), לבנות את קירות הבתים מבטון. שיטת ESB נבחרה מבין החלופות השונות בזכות היכולת לתת מענה לדרישות ההנדסיות תוך מתן מענה איכותי לבידוד גבוה של קירות המעטפת ותיעוש תהליכי הבנייה. אנו שמחים שמנהלת הפרויקט מטעם הקיבוץ איתרה את שיטתESB ומצאה אותה אופטימאלית לפרויקט. שיטת הבניה הירוקה שפיתחה החברה מיושמת ברחבי הארץ בהיקף הולך וגדל ואנו צופים כי בעתיד הלא רחוק תקבל הבניה הירוקה את ההכרה המגיעה לה וכי הצרכן הישראלי יבין את המשמעויות הכלכליות הרחבות הקיימות בשיטה, לצד שיפור באיכות החיים וידרוש לרכוש ולגור בבתים שנבנו בבניה ירוקה בלבד".

קל-קר עין כרמל, הנה חברה המתמחה בפיתוח וייצור מוצרי פוליסטירן. החברה הוקמה בשנת 1967 ונחשבת כיום למובילת שוק הפוליסטירן בישראל. פתרונות החברה ומוצריה מוטעמים בתעשיית הבניה, התעשייה, המזון והחקלאות ועל לקוחותיה נמנים החברות המובילות בארץ בכל תחום. החברה, בבעלות קיבוץ עין-כרמל, מעסיקה כ- 100 עובדים, בהם מחלקת מחקר ופיתוח השוקדת על פיתוח מוצרים ופתרונות מיחזור.
חברת קלקר עין הכרמל בשיתוף עם חברת לבנים, פיתחו סל של פתרונות להתייעלות אנרגטית במבנים תחת השם ESB.

יזם: קיבוץ החותרים
אדריכלית: נוגה אובלגון – קיבוץ עין שמר
משרד מהנדסים: ג'ורג' לנדסמן – קיבוץ ברקאי
יועץ קרקע: ישראל קלר
משרד פיקוח: פבלו אלון – קיבוץ מענית
קבלן מבצע: אסיל יונס

צילום יחסי ציבור

{loadposition google02}