בשלב הנוכחי בפרויקט יותקנו 41 מערכות סולריות על גגות נבחרים, רובם בתי ספר ומרכזים קהילתיים, בהיקף כספי של כ- 15 מיליון שקלים, זאת בנוסף ל- 50 מערכות שהותקנו בשלב א', בהיקף כספי של כ- 35 מיליון שקלים.

שלב ב' של הפרויקט צפוי להסתיים בנובמבר 2012. בין בתי הספר בהם יותקנו המערכות החדשות נמנים בתי הספר יאנוש קורצ'אק, יפה נוף, פרנקל, אור רחל, אור תורה סטון ועוד.

שלוש הספקיות הזוכות במכרז לשלב ב' בפרויקט להקמת המערכות הסולאריות הן חברת סולארפאוור שהצטרפה השנה וחברות נקסט קום, גרין טופ אשר ממשיכות את עבודתן מהשלב הראשון בפרויקט.

חברת סולארפאוור תפעל להקמה, תפעול ותחזוקה של 20 מערכות פוטו-וולטאיות, בשטח כולל של כ-15 דונם, בהיקף כספי של כ- 7.5 מיליון שקלים. כל אחת מהמערכות הינה בהספק של 50 קילו-וואט ובסה"כ מדובר על אפשרות לייצר חשמל נקי בהיקף של כ-1.7 מיליון קוט"ש בשנה. כמו כן, תתוקן גם מערכת תצוגה לתפוקת המערכת בחלק ממבני הציבור בהם תותקן מערכת לאנרגיה סולרית. המערכת תציג בזמן אמת את ביצועי המערכת על גבי מוניטור אשר יוצב במיקום מרכזי במבנה.

את הפרויקט מנהלת עבור מוריה חברת הנדסה ירוקה בע"מ.

אלכס ויסמן, מנכ"ל מוריה, החברה לפיתוח ירושלים מציין כי: "חברת מוריה ממשיכה להפגין את מחויבותה לשמירה על הסביבה באמצעות קידום פרויקטים ירוקים, לשיפור איכות חיי תושבי הבירה. אנו שמחים כי פרויקט חשוב זה יוצא לדרך ומקווים להביא להשלמתו במהירות האפשרית, לרווחת ציבור תושבי הבירה".

הפרויקט מנוהל על ידי מוריה, החברה לפיתוח ירושלים, בשיטת הרכישה הכוללת, תכנון, התקנה, הפעלה ואחזקה על ידי קבלן זוכה במכרז. חברת החשמל אישרה את הקמת המערכות המתוכננות ואת ההתקשרות עם מוריה לתקופה של 20 שנה. על פי ההערכות צפויה המערכת להפיק כ- 2.5 מגה וואט חשמל בשעה. במסגרת הפרויקט תשולב מערכת לימודית סולארית בכל בתי הספר להעשרת התלמידים בתחום האנרגיות המתחדשות. הפאנלים הסולאריים מצמצמים באופן משמעותי את השימוש בחשמל המיוצר באמצעים מזהמים וכך תורמים להפחתה בכמות פליטות גזי החממה. מדובר בפרויקט "ירוק" שמטיב עם הסביבה והאדם. הפקת החשמל באמצעות מערכות סולאריות אינה מזהמת או פוגעת באיכות הסביבה וידידותית לגמרי לאנשים בסביבתה. יש לציין כי פרויקט זה מצטרף לתוכניות נוספות לשימור סביבתי שמקדמת חברת מוריה, בהתאם למחויבות העירייה להפחתת אנרגיה מזהמת, כמו מחזור מי המקוואות בעיר, הקמת רחוב ירוק שבו יעשה שימוש בחומרים ממוחזרים ועוד.

{loadposition google02}