לדבריו, זו חרפה ופשע לאומי. קיימת ירידה מ-80 אחוז בבעלות על דירות לפני עשרים שנה, לבעלות של 65 אחוז בלבד היום. יש פעם ראשונה 150 אלף נפשות לפי הלמ"ס שחיים "בדיור בלתי תקני", משמע לא בשכירות שאינם יכולים להרשות לעצמם ובוודאי שלא בדירה בבעלותם. יש מיליון וחצי בעלי דירות שחיים בסיטואציה שרוצים לשפר את הדיור שלהם. עו"ד שרגא בירן דיבר בועידת ישראל לנדל"ן של גלובס, שנערכה בתל אביב.

בירן הוסיף: "וזה לא שיש בועת מחירים בנדל"ן, זהו שקר. בפועל יש עודף דיור לעשירים וחוסר דיור לשאר. ניתן לפתור את בעיית החוסר ללא יצירת היצף, אלא במדיניות דיור לאומית". בירן פנה לשר האוצר יאיר לפיד ואמר ש"ממרום חמישים שנות ניסיון ומחקר וכמי ששימש כראש וועדה ממלכתית לפתרון בעיית הדיור, אני אומר לך אדוני שר האוצר, תן נוק-אאוט לשיטות הישנות. כיוון שהברירה להמשיך את הקיים ולתת לו סיכוי לעוד סיבוב אינה קיימת והמצב מחמיר. אמץ גם אתה את הצעת החוק הנדונה כעת בממשלה.
כי מדובר שפתרון מערכתי כולל, הנותן מענה סטטוטורי למדיניות יציבה לטווח ארוך המתבססת על יצירת מאגר אדיר של קרקע לדיור , על רפורמה בתכנון, על פילוח השוק, על מניעת שבר והיצף, השומר על יציבות המחירים של הדיור הקיים, אך מבטל את הקטע המונופוליסטי בעליית מחירי הקרקע לדיור, לרכישה ולשכירות בהישג יד."

עו"ד בירן תקף את מינהל מקרקעי ישראל, "ואת המס השחור שגובה מדינת ישראל על הקרקע". הוא ציין ש"בעוד שלפני עשור ניתן היה לרכוש דירה במיליון שקל, כיום זו רק עלות הקרקע." עוד פנה בירן ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן שישב בקהל ואמר "איך אתה ישן בלילה? אתה פיאודל מספר אחת של מדינת ישראל. סייע לחוק הזה, שנדון על בכירים בממשלה, שנתמך על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הרווחה לשעבר משה כחלון, ונדון בממשלה האחרונה ונמשך לתוך הקיימת."

בירן הוסיף ש"בהתאם להצעת החוק ניתן תוך עשור עד 15 שנה ניתן לבנות כמיליון דירות. ללא עלות תקציבית בשכונות עוני הקרקע של מדינת ישראל במהפכה בלתי מהפכנית, שלא עולה דבר. זה כמו להוריד מן מהשמיים. סדר גודל של 200 אלף דונם שניתן לבנות עליהם ב-190 שכונות מצוקה".

תמיר דגן, מנכ״ל שיכון ובינוי נדל״ן: ״אין דירות ריקות בחדרה ואין גם דירות ריקות בהרצליה״
מנכ"ל חברת שיכון ובינוי תמיר דגן, אמר במושב שעסק בענף הבנייה במציאות פיננסית של אי ודאות כי כניסת המשקיעים לשוק הנדל״ן יצרה פתרון דיור לעשרות אלפי זוגות צעירים שאינם יכלים לרכוש כיום דירה. ביקוש אפשר לעצור ליומיים שלושה ואפילו חודשיים, אבל אנשים חוזרים חזרה לשוק כי הביקוש אמיתי״. דגן התייחס לקריאה להקטין את חלקם של המשקיעים בשוק הנדל״ן: ״אלמלא המשקיעים, לא היו 100 אלף דירות להשכרה בישראל. אם הדירות הללו לא היו נותנות מענה לכ-100 אלף משפחות וזוגות צעירים, האנשים האלה היו רצים לקנות דירות וכולנו יודעים מה זה היה עושה למחירים. ״אין דירות ריקות בחדרה ובהרצליה, דירות שנרכשו לצורך השקעה. זה חלק מהשוק. זה הדיור להשכרה שלנו״.

באשר לרמות המחירים כיום אמר דגן: ״עליית המחירים נבלמה, אולם ירידת מחירים אני לא רואה. אני מעריך שאם לא יעשו מספר פעולות נכונות, המחירים ימשיכו לעלות״. התחלות הבנייה ירדו בשנים האחרונות וזו עובדה. תראו כמה דירות באזורי ביקוש שווקו בסופו של דבר. גם במכרז אליו ניגשנו ברעננה התאמצנו מאוד כדי לקחת אותו אבל גילינו שמה שלא נעשה התשואה לא תגיע למספרים סבירים. ״אם הממשלה תרצה בשולי הערים לתת 150 אלף דירות להשכרה, היא תצטרך לתת לא רק את הקרקע בחינם אלא הרבה מעבר לזה. יש נטייה גם להתעלם מהתייקרות ריאלית בעלויות הבנייה של למעלה מ-10 אחוז בשנה וחצי האחרונות״.

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, כל עוד נושא ההיצע של הדירות לא יטופל מחירי הדירות ימשיכו לעלות

נשיא התאחדות בוני הארץ, נסים בובליל אמר בכנס: "לפני שנה עמדתי על במה זו והתרעתי שמחירי הדיור ימשיכו לעלות ואנשים הרימו גבה, אך חלפה עוד שנה ושום דבר לא השתנה והמחירים ממשיכים לעלות. אמרו עלינו שאנחנו אינטרסנטיים, אבל הקבלנים לא רוצים בהמשך עליית המחירים אלא ביציבות בענף. אנחנו רואים שפתרונות הקסם בדמות תקנות והעלאות מיסים לא צלחו, וזאת בגלל שבישראל הגידול הטבעי מחייב בנייה של כ- 42,000 יח״ד בשנה ואת זה אנחנו לא בונים. כל עוד נושא ההיצע של הדירות לא יטופל מחירי הדירות ימשיכו לעלות".

"החסמים רבים. על פי דו״ח בנק ישראל, לוקח 10 שנים להוצאת היתר בניה. מנהל מקרקעי ישראל מדווח שאין לו קרקעות מתוכננות לבניה. בישראל חייבות להיות מאות אלפי יח״ד מתוכננות על המדף והמדינה צריכה לשחרר אותן לשיווק על פי הצרכים".

"גם מחנק האשראי בענף נמשך. לפני חצי שנה הכריז משרד האוצר על הקמת קרן של כ- 6 מיליארד ש״ח מכספי המע״מ בגין ערבויות המכר שתשמש את הענף, אבל הקרן עדיין לא פועלת. לפני כמעט שנתיים התקבלה החלטת ממשלה להגדיל את מכסת העובדים הזרים וגם כאן אנו רואים שהמכסה לא הושלמה והמחסור בעובדים קשה. המחסור הוא לא רק בעובדים זרים אלא גם במהנדסים וגם במנהלי עבודה. ללא מימון וללא עובדים לא נצליח להגדיל את התחלות הבניה".

"בצד הפתרונות מלבד האשראי והעובדים, אנו גורסים שיש לקדם את ההתחדשות העירונית בישראל ולהכניס את הפרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית לוד״לים . מדובר במשימה לאומית ואין סיבה שהוד״לים יטפלו רק בקידום תוכניות על אדמות מדינה".

עוד הוסיף בובליל , כי "במסגרת הטיפול בגירעון אסור לקצץ בתקציבי התשתיות. קיצוץ בתשתיות ימנע את ההתפתחות של מדינת ישראל ואם רוצים שתמשך המגמה שצעירים עוברים לגור בחדרה ובגדרה צריך לתת תקציבים נוספים לרכבת ישראל ולפיתוח כבישים".

{loadposition google02}