נשיא התאחדות בוני הארץ ניסים בובליל אמר כי מדובר במהלך שיפגע שוב בציבור רוכשי הדירות ולא יתרום לירידת מחירים ורק ילבה את עליית מחירי הדירות בענף.

לדבריו, כבר היום ענף הנדל"ן הוא אחד הענפים הממוסים ביותר במשק. ברכישת דירה חדשה במחיר ממוצע של 1.4 מיליון שקל עומדת עלות המיסוי על כ- 350,000 שקל וכוללת מס רכישה על הקרקע, מס רכישה על הדירה, מע"מ, היטלי השבחה, אגרות בניה ועוד.

הביקושים לדירות חדשות נובעים מהצורך של אזרחי ישראל בקורת גג . המדינה מקשה עליהם לממש את הזכות לקורת גג ודנה אותם למגורים בשכירות בזמן שמחירי השכירות הולכים ועולים או למגורים עם ההורים.

"בנק ישראל מסרב להבין שדיור אינו מותרות. ההצעה להעלות עוד יותר את המסים בשוק הנדל"ן תגדיל את שיעור האזרחים שאינם מסוגלים לרכוש דירה, ויגרמו לכך שרק העשירון העליון, המאיון העליון והאלפיון העליון יהיו בעלי דירות", אומר עו"ד שרגא בירן, מקים המכון לרפורמות מבניות ויוזם הצעת החוק שנדונה כעת בממשלה להקמת רשות לאומית להתחדשות עירונית ודיור בר השגה. בירן מציין שבעוד שבשנות ה-90 ל-75 אחוז מבתי האב הייתה דירה בבעלותם, כיום השיעור עומד על פחות מ-65 אחוז והמגמה רק מחריפה.

לדברי בירן,"בניגוד להצעתו של בנק ישראל שנועדה להכביד את היד על האזרחים, הצעת החוק להקמת רשות לאומית להתחדשות עירונית ודיור בר השגה בכ-190 שכונות מצוקה שמקודמת כעת בממשלה תאפשר את פיתרון מצוקת הדיור ומיגור העוני". הצעת החוק זוכה לתמיכת רה"מ בנימין נתניהו, ראש מינהל מקרקעי ישראל המיועד משה כחלון, צביקה אקשטיין לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר; וכן ראשי רשויות ובראשן עיריית תל אביב.

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אומר כי נתוני בנק ישראל המצביעים על עלייה מסחררת במחירי הדיור בשיעור של 8.6 אחוז מאז ינואר 2012 (כלומר, עלייה ממוצעת של כ-130 אלף שקל לדירה) מצביעים על כישלון קולוסאלי של כל הניסיונות של הממשלה ובתוך זה בנק ישראל לעצור את תיבת הפנדורה הנדלני"ת. העלאת המע"מ הצפויה עלולה להוסיף שמן למדורה מכיוון שהיא תקפיץ אוטומטית את מחירי הדיור ברבבות שקלים נוספים. הפתרון היחידי האפשרי הינו קיצור דרמטי בבירוקרטיה ובהליכי אישור, הקלות משמעותיות ליזמים בפינוי בינוי ובתמ"א 38 ושינוי מהיסוד של התפיסה השיווקית של מכרזי המנהל שעד כה נחלה כישלון חרוץ. כיום, המחסור בדיור עומד על 100 אלף יחידות בקירוב ואם הממשלה לא תשכיל קידום בניית 60-70 אלף יחידות דיור לשנה במהלך 5 השנים הקרובות המחסור רק יחמיר והמחירים רק ימשיכו לעלות. נקודה משמעותית נוספת מדגיש כהן, הינה שדוח בנק ישראל מצביע על כך שבניגוד גמור להצהרות הממשלה מספר יחידות הדיור ששוקו השנה ירד באופן דרמטי – התחלות הבנייה ב 12 החודשים שהסתיימו בדצמבר עומדות על רמה מצטברת של 39,794 , ורמה זו צפויה להמשיך לתמוך ברמה גבוהה של היצע הדירות. יחד עם זאת, מספר הדירות שבנייתן החלה בשנת 2012 נמוך בכ 13 אחוז - ממספרן ב 2011 .

לדברי רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר, המשווקת 70 פרויקטים חדשים ברחבי הארץ : "אם הממשלה החדשה באמת רוצה להוזיל את מחירי הדיור תוך זמן קצר היא חייבת לשחרר חסמים ולשווק עוד קרקעות. חשוב לזכור כי נתח נכבד ממחיר הדירה הולך למדינה כמיסוי. החל מהיטלי פיתוח דרך המע"מ שאוצר מעוניין להמשיך ולהעלות ועד למס רכישה. עליית מסים רק תרחיק עוד יותר את הזוגות הצעירים מדירה חדשה. בקצב הזה גם אם זוג צעיר יתרחק 150 ק"מ מתל אביב הוא לא יצליח לרכוש דירה"

לדברי סמי מצלאוי, מנכ"ל חברת מצלאוי "הפתרון לבעיה טמון בשוק הפינוי בינוי, יש לקחת קרקעות זמינות במרכזי הערים ולבצע בהן פינוי בינוי והתחדשות עירונית. רק יצירת מלאי דירות גדול יוזיל את מחירי הדיור בארץ

"כל הפעולות שבנק ישראל מנסה לעשות כולל הגבלות המשכנתאות לא מרפאות את החולה קרי שוק הדיור הזוגות הצעירים ומחוסרי הדיור. במקום לפתור את הבעיה בנק ישראל רק מעצים אותה כשהוא מטיל מיסים נוספים הפוגעים ישירות ברוכשים. תפקיד בנק ישראל לדאוג שמי שלקוח משכנתא יוכל להחזיר את התשלומים ומי שלא פשוט לא יקבל משכנתא".

לדברי ורד צרפתי סמנכ"ל בחברת הבניה צרפתי שמעון: " המדינה לא דואגת לדור ההמשך שלה מאחר והגדלת מיסים הינה פגיעה ישירה בזוגות הצעירים". בנק ישראל בצעד נוסף בכיוון הלא נכון, במקום להתרכז בהגדלת ההיצע ובשיווק קרקעות לבניה הוא מנסה לקצץ בביקושים בדרך שהוכיחה את עצמה בעבר כלא יעילה. כך למשל בעבר הגבילו את המשקיעים והעלו פטור ממס שבח מ- 4 ל- 8 שנים וזה לא הרתיע. כיום כבר 50 אחוז מערך הדירה ממוסה על ידי המדינה, והגדלת מס רכישה או מס על שכירות יפגע ישירות במחוסרי הדיור או בזוגות הצעירים המבקשים לקנות דירה. רכישת דירה איננה מותרות מדובר בצורך קיומי פיזי עם הרחבת המשפחה.

{loadposition google02}