בנוסף, לפני קצת יותר משנה הצהיר מהנדס עיריית ירושלים, שלמה אשכול, בסיור יזמים בבירה של התאחדות הקבלנים, כי בתוך 10 שנים ייבנו בעיר למעלה מ-50 אלף יחידות דיור. לדבריו "תוכנית המתאר של ירושלים שתקועה בסבכי הבירוקרטיה תאושר עד סוף 2013".

בפועל, המציאות בירושלים בשלהי 2011, היא שתושבי ירושלים הולכים ומתרחקים מרכישת דירה במרכז העיר בפרט ובירושלים בכלל. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על הגירה שלילית עקבית בשנים האחרונות, בעיקר בקרב קבוצת הגיל של הזוגות הצעירים, כאשר כ-2,000 צעירים, עוזבים את העיר בממוצע מדי שנה.

במקביל, מחירי הדירות בעיר לא ירדו למרות ההאטה שחלה בשנה החולפת בענף הנדל"ן. כך למשל, על פי נתוני השמאי הממשלתי שפורסמו בשבוע האחרון, מחירי דירות 4 חדרים בעיר עלו ברבעון הראשון של השנה ב-3 אחוז לעומת הרבעון הקודם וב-4 אחוז לעומת הרבעון המקביל ב-2011.

 

{loadposition google03}

רן נחמני, מנהל השיווק בחברת הבנייה הירושלמית חיים זקן, מסביר כי מחירי הדירות בירושלים לא יכולים לרדת, וככל הנראה גם לא ירדו בקרוב. לדבריו, "בשנה האחרונה יצאו אמנם יותר מכרזים אבל עדיין ההיצע נמוך והביקושים לדירות בעיר גבוהים. בנוסף, מחירי הקרקע גבוהים מאוד ותשומות הבנייה גם הן מתייקרות ומשפיעות על מחיר הדירה הסופי, שאינו נגיש לזוגות צעירים ובחלק מהמקרים גם לא למשפרי דיור".

בשנה האחרונה מינהל מקרקעי ישראל פרסם 3 מכרזים בלבד ל-181 יחידות דיור. לדברי נחמני, "דירת 4 חדרים במרכז העיר עברה מזמן את רף 2 מיליון השקלים. זוגות צעירים שבכל זאת מעוניינים להישאר בעיר, גרים בדירות שכורות או מתפשרים על דירה מיד שנייה בשכונות רחוקות".

על אף מאמציו הרבים של ראש העירייה, ניר ברקת, לשנות את הדימוי הארכאי של העיר ולהפכה לעיר אטרקטיבית לצעירים, ירושלים נמצאת היום בתהליך של "הזדקנות" בשל נטישה מסיבית של צעירים. "בשנתיים האחרונות התפרסמו מכרזים בודדים לשיווק בעיר", אומר שלום שי, מנכ"ל ובעלים של חברת דונה הוותיקה, הבונה מזה שנים בעיר. "כל מזרח העיר תקוע בגלל ביורוקרטיה ופוליטיקה. בגבעת זאב לפחות 1,000 יחידות דיור תקועות ומכרזים יוצאים במשורה, עם עשרות בודדות של יחידות דיור שלא יכולות להדביק את הביקושים".

שי מציין כי עלויות הקרקע הגבוהות הן רק חלק מהבעיה. לדבריו "עלויות הבנייה והפיתוח בעיר הגיעו לכ-4,000 שקל למטר רבוע, לא כולל מע"מ. עלויות הבנייה לדירה ממוצעת בשטח של כ- 135 מ"ר הגיעו ל-550 אלף שקל לפני חניות, כלומר כ-700 אלף שקל לפני מע"מ ולפני עלויות קרקע! זאת מתמטיקה פשוטה, לצערי, אינני רואה כיצד המחירים יכולים לרדת, אין ספק שהקהל הממוצע לא יכול להרשות לעצמו לרכוש דירה בעיר".

גם בדירות 4 חדרים מיד שנייה אין בשורה של ממש לצעירים. מנתוני אתר יד2 עולה, כי שכונת רחביה מדורגת במקום הראשון בדירוג השכונות היקרות בירושלים, עם מחיר מבוקש של 3.133 מיליון שקל. מדובר בשכונה עם עליית המחירים החדה ביותר בחצי השנה האחרונה – כ-4%. לפני חצי שנה דירות דומות בשכונה עמדו למכירה תמורת 3 מיליון שקל.

עוד עולה מהנתונים כי במקום השני ממוקמת שכונת קטמון הישנה עם מחיר מבוקש של 2.5 מיליון שקל – ירידה של כ-1% מהמחיר המבוקש לפני כחצי שנה. שכונת בית בגן מדורגת במקום השלישי עם מחיר מבוקש של 2.48 מיליון שקל – עלייה של 2% בלבד ובמרכז העיר עמדו למכירה דירות במחיר מבוקש של 2.44 מיליון שקל לעומת 2.5 מיליון שקל לפני חצי שנה – ירידה של כ-3 אחוז.

אז איפה בכל זאת ניתן למצוא רוכשי דירות צעירים ? לדברי עפרה חדד, סמנכ"ל חברת יורו ישראל, הבונה אף היא בעיר, "זוגות צעירים שרוכשים דירות חדשות בעיר מגיעים במרבית המקרים לשכונת הר חומה, בה ניתן לרכוש דירת 4 חדרים חדשה במחיר התחלתי של 1.4 מיליון שקל או תלפיות, ששם ניתן למצוא דירת 4 חדרים חדשה החל מ-1.7 מיליון שקל". גם חדד צופה שהמחירים לא ירדו בשל ביקוש רב והיצע נמוך, "בקצב המכירות הנוכחי אני צופה שהיצע הדירות בעיר ייגמר תוך שנה", מוסיפה חדד.

 

 

{loadposition google02}