כמו כן, למעלה מ-1000 יחידות דיור בר השגה נבנו בעיר ב-15 השנים האחרונות. מדובר על בניה מאסיבית במהלך השנים של דירות בר השגה, על פי שלושה קריטריונים: דירות קטנות- עד 80 מטר מרובע, במחיר של 20%-25% מתחת למחירי השוק ומכירה על פי קריטריונים של תעדוף לתושבי כפר סבא.

 

בתכנית העבודה השנתית של שנת 2011 נכתב כאחד היעדים "היעד השנתי של העירייה הוא יצירת תכנית להשגת יחידות דיור בר השגה לצעירים, קביעת קריטריונים לאוכלוסיית היעד, יצירת מדד כמותי המתייחס להיקף דירות מסוג זה". התוכנית שתוצג במועצת העיר מתייחסת למימוש יעד זה.

 

{loadposition google03}

 

בחמש עשרה השנים האחרונות קידמה העירייה את נושא דיור בר השגה במספר שכונות, בין היתר בשיכון מצקין עם כמות של 110 יח"ד במסגרת פרוייקט "בנה דירתך - מחיר למשתכן", שכונת הדרים הישנה בה נבנו 24 יח"ד אשר יועדו למשפחות חסרות דיור, כולל חד הוריות, זוגות צעירים, משפחות עולים חדשים וזכאים, שכונת הדרים עם 515 יח"ד, פרויקט פינוי בינוי – רמות העיר ברחוב רח' רופין בו פונו מבנים ישנים של עולי מאוריציוס ונבנו 55 יח"ד חדשות לאוכלוסיה צעירה. פרוייקט שיכון עליה- רח' קפלנסקי שכלל פינוי מתחם מגורים ישן ברח' קפלנסקי ובינוי 32 יח"ד ע"י החברה הכלכלית. פרוייקט שכונת האוניברסיטה, "כפר-סבא הצעירה" אשר כלל 272 יח"ד ושווק בדרך של מכרז והגרלה, הדירות הוגרלו לזכאים עפ"י קריטריונים שנקבעו ואושרו ע"י מועצת העיר.

בישיבת המועצה הקרובה תציג העירייה את התוכנית העתידית לקידום דירות להשכרה ולרכישה.  מהתוכנית עולה כי באפשרות העירייה לבנות 250 יחידות דיור בר השגה תוך 3 שנים וליזום 50 יחידות דיור בר השגה להשכרה בטווח הקצר. הנ"ל תלוי בקבלת אישורים מתאימים ממשרד הפנים ובהחלטות מועצה. הועלו מספר פרוייקטים, בין היתר: פרוייקט החטיבות במסגרתו יועתקו חטיבות הביניים שזר ושרת ברח' זאב גלר, ובמקומן יוקמו 200 יח"ד לזוגות צעירים. פרוייקט מרכז קליטה כפר סבא אשר מטרתו הפיכת מגורים ושטחים ציבוריים במרכז הקליטה שברחוב משה דיין לדיור להשכרה לסטודנטים ועוד פרוייקטים מגוונים.

 

במקביל בוחנת העירייה פרויקטים אפשריים נוספים לטווח הארוך, כאשר בעשור הקרוב תתוכנן בניית 1000 יחידות דיור בר השגה לרכישה או השכרה. בין יתר הפרוייקטים שהועלו: פרוייקט צפון בן יהודה עם כ- 1000 יחידות דיור בר השגה, פינוי בינוי מתחם תקומה עם 900 יח"ד מתוכן עד 20% יוקצו לדיור בר השגה, פינוי בינוי יוספטל, פרויקט קניאל, במטרה להעתיק את מפעלי קניאל ולהקים שכונת מגורים חדשה ותכנית כס/80/1/א', מדרום לשטח קניאל.

 

כחלק ממדיניותה ארוכת שנים של עיריית כפר סבא להוביל וליישם פתרונות של דיור בר השגה ועל מנת להקל על תושבי העיר בני מעמד הביניים, המליץ הצוות שנבנה ע"י ראש העיר ובראשו מנכ"ל העירייה, על מספר פעולות: הקמת ועדה מקצועית במטרה לבחון את האופציות השונות, הקמת מרכז סיוע לשוכרי דירות במרכז הצעירים שיספק שירותי מידע על זכויות השוכר, ייעוץ מקצועי לקראת חתימה על חוזה וכו', קיצור ופישוט הליכי רישוי באגף ההנדסה והשלמת סקר נכסים פנויים בעיר.

 

יהודה בן חמו, ראש העיר "כידוע, נושא דיור בר השגה הינו על סדר היום הציבורי, ועל כולנו לתת יד אחת במטרה למצוא פתרונות לבעיה. אני מאמין שדיור בר השגה לא נמצא בלב תל אביב ברוטשילד אלה בערי הפריפריה כדוגמת כפר סבא. לפני יותר מעשור נבנו מאות יחידות דיור לזכאים בכפר סבא אשר נוהלו ע"י עמירם מילר, סגן ממלא מקום ראש העיר דאז וכיום וחלק נכבד מהמסקנות נלמדו ויושמו גם בפרוייקט כפר סבא הצעירה. עיריית כפר סבא היתה החלוץ שלפני המחנה בכל הקשור לקידום תכניות לעידוד דיור בר השגה באופן יסודי ומשמעותי. כל פיסת קרקע שאני יכול לקבל עליה החלטות באופן עצמאי אני מייעד לטובת הצעירים"

 

אשל ארמוני, מנכ"ל העירייה: "אנו רואים חשיבות רבה בעידוד זוגות צעירים וזכאים להתגורר בעיר ופועלים על פי תוכנית עבודה רב שנתית על מנת להגביר מגמה זו. במסגרת התוכנית, ביצענו עבודה מעמיקה ויסודית ואנו נציג אותה בישיבת המועצה הקרובה. הדיון יבוצע בצורה שקופה לציבור, ויוקרן על מסך במאהל המחאה. לנוחיות התושבים החלטנו מעתה והלאה לצלם את ישיבות המועצה ולהעלותם לאוויר באתר העירייה. אני מזמין את הציבור להיות מעורבים, לקחת חלק ולצפות בישיבות המועצה באתר העירוני."

 

בתמונה: בניין בשכונה הירוקה בכפר סבא (צילום אילוסטרציה - יחסי ציבור)

 

{loadposition google02}