איתי שניידר מנכ"ל דקל: "עליית מחירי הדירות בארץ בעשרות אחוזים בשנתיים האחרונות לא מתורגמת לעליית מחירי השיפוצים בארץ והפער בין קניית דירה חדשה לשיפוץ דירה קיימת רק הולך וגדל".  המדד הינו ייחודי בארץ אומר שניידר – "רוב המדדים הקיימים מתבססים על נת Save ונים פומביים של הלשכה הממשלתית לסטטיסטיקה, או על מחירי רכישות הדירות. אין בנמצא מדד העוקב אחרי תחום השיפוצים בארץ, וכידוע שוק השיפוצים גדול לאין שיעור מתחום הבנייה החדשה ומוערך בכ – 10 מיליארד שקל בשנה. חשוב להבין שמדד תשומות הבנייה שמפרסמת הלמ"ס אינו רלוונטי לעבודות שיפוצים, אלה אך ורק לבניית דירות חדשות".

{loadposition google03}

"מדד דקל" הנוכחי, בדק את עלויות עבודות השיפוץ בחודש אפריל 2011 לעומת החודש המקביל בשנת 2010. על פי "מדד דקל" לעלויות שיפוץ דירות, עלות השיפוצים עלתה ב – 1.5 אחוז בשנה. עלייה זו הינה כ – 50 אחוז בלבד מעליית תשומות הבנייה, שעלתה באותה תקופה ב – 2.8 אחוז.

הסיבה העיקרית לכך על פי הנתונים הינה שרוב עבודות השיפוצים בדירות מגורים הינן עבודות גמר בתוך הבית ואינן כוללות שימוש בחומרים לעבודות שלד הבניין, שהתייקרו בכ – 20% במיוחד בשנה האחרונה, כמו: ברזל (כולל צינורות פלדה, מוצרי מרחב מוגן וכד'), איטום וציוד לעבודות עפר (עקב עליית מחירי הנפט).

עפ"י המדד לשיפוץ דירות, עיקר העלייה של 1.5 אחוז נובע מעליית שכר העבודה, המהווה מעל ל – 60 אחוז מסה"כ עלות עבודות שיפוץ הדירות. השכר הממוצע  עלה בכ – 10 אחוז ביחס לשנה הקודמת ועמד על 650 שקל – 500 שקל ליום עבודה, ועל כך יש להוסיף את מרכיב הנסיעות שהפך למשמעותי הרבה יותר ויכול להגיע לתוספת של עוד כ – 20 אחוז ל – 15 אחוז בעלות העבודה.

"זו עוד אינדיקציה ליצירת בועת מחירים לא ריאליים של הדירות החדשות" – קובע שניידר – "כוח הקניה המעשי של הלקוחות לא גדל והשיפוצניקים לא מצליחים להדביק את קצב עליית מחירי הדירות החדשות. היום יותר מתמיד כדאי, כלכלית לפחות, לשפץ את הדירה הקיימת במקום לרכוש דירה חדשה במחירי השיא שקיימים היום בשוק הרותח של הנדל"ן".

{loadposition google02}