כך אמר  יו"ר וועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה, בתום דיון סוער שעסק במצוקת כח האדם בענף הבניה. הדיון התכנס הבוקר, בין היתר, לבקשת התאחדות הקבלנים והתאחדות תאגידי כ"א מקצועי לבניין באיגוד לשכות המסחר.

לדברי ח"כ שאמה: "נושא מצוקת הנדל"ן בוער בקרב הציבור ואין ספק כי הרחבת שוק העובדים מחד והגברת הכשרת העובדים הישראלים תאפשר להגדיל את היצע הדירות" לדבריו, . רק הרחבת היצע קרקעות בלי ידיים עובדות לא יתרום כלום - אנשים לא יגורו באוהלים על הקרקעות האלו" סיכם שאמה את הדיון וביקש לקבוע דיון המשך.

{loadposition google03}


חבר כנסת יעקב כץ ששימש בשנות התשעים עוזרו של אריק שרון לענייני התיישבות סיפר כיצד בשנות התשעים על רקע העלייה הגדולה נבנו בשנתיים 120 אלף דירות. "זו השעה גם כעת" אמר כץ . "המצב יגיע לפיצוץ כי אין לאנשים היכן לגור.  במדינת ישראל חסרים היום למעלה מ- 100 אלף יחידות דיור. משך הבניה התארך מ- 18 חודש לכ- 35 חודשים כיום והוצאת העובדים המקצועיים הזרים שעוד ישנם יאריך את זמן סיום הבניה ל- 4 שנים. המחירים טסים כלפי מעלה וממשיכים לעלות. אין בועת נדלן פשוט כי אין נדלן. אין בתים. בבנק ישראל עושים משחקים פיננסים אבל כל עוד שלא יהיו עובדים לא יהיו בתים. אנו נמצאים כרגע במצב קטסטרופלי הדורש פתרונות מיידיים. מדינת ישראל צריכה להכשיר כח אדם לעבודת כפיים ובמקביל להביא עוד 20,000 סינים להשלים את העבודה ואת המחסור בדירות באופן מהיר. אחר כך הייתי בונה במקביל את האלטרנטיבה הישראלית.

ח"כ יצחק וקנין מש"ס תקף את המחקרים השונים התומכים בהוצאת העובדים המקצועיים הזרים מהארץ: "אני לא יודע איפה אתם חיים. דירה בשלומי שעלתה 250 אלף שקל תגיע למיליון שקל ואתם תמשיכו לכתוב מחקרים שאין להם קשר למציאות. תהיה בסוף התפוצצות. בעיית הדיור תלך ותחריף וגם אם ישחררו קרקעות זה לא יפתר כי לא יהיה מי שיעבוד ויבנה. המדינה הולכת במסלול של התפוצצות. אף אחד לא צפה את הפיצוץ במצרים. אל תקנו את השקט שיש בחברה הישראלית. אף חייל משוחרר במדינת ישראל או כל אזרח ממוצע לא מסוגל להגיע לדירה בעלות של 1.5-2 מיליון שקל. זה יביא אותנו למצב של התפוצצות".


לדברי פרופסור אביה ספיבק, הישראלים, יהודים וערבים, נכנסים לעבודות היבשות אך לא לעבודות הרטובות ולכן יש הכרח להעסיק עובדים מקצועיים זרים. לדבריו, לפי הלמ"ס מספר התחלות הבניה עומד על כ - 37 אלף לשנת 2010 אבל מספר סיומי הבניה עומד על כ - 32 אלף יח"ד בלבד. התחלות יש יותר אבל סיומים אין בשל מחסור במצוקת כ"א. בארץ יש ביקוש קשיח של כ- 45 אלף יח"ד בשנה ובמשך השנים נוצר הכרח לסגור פער של 100 אלף דירות.

מוטי כידור מנכ"ל התאחדות הקבלנים, אריה בכר מתדהר ואורי דורי הציגו נתונים לפיהם בענף הבניה מועסקים כ- 170 אלף עובדים 87 אחוז ישראלים 9 אחוז פלסטינים ו 4 אחוז זרים שמספרם יירד לאפס ב- 2012. לדבריהם, הישראלים יוצאים מהעבודות הרטובות ויש צורך בעובדים זרים במקומם. לדבריהם, חסרות 100 אלף דירות והפער רק ילך ויגדל. ניתן יהיה להוריד את הפער רק בהאצת הבניה ולכן צריך לסגור את הפער בהוספה מיידית של 20,000 עובדים זרים אל מול 100 אלף דירות חסרות. זאת במקביל להכשרת עובדים ישראלים בתחום.

לשאלת ח"כ שאמה בנוגע להתחייבות לשלם 50 שקל מינימום לשעה לעובדים בעבודות הרטובות הודיעו דורי ותדהר כי אם יאושר להכניס ארצה מספיק עובדים מקצועיים זרים לצורך הדבקת הפער, לצד הכשרת עובדים ישראלים, הם מתחייבים לשלם להם 50 שקל מינימום לשעה.

בתמונה: מוטי כידור, מנכ"ל התאחדות הקבלנים (צילום: יחסי ציבור)

 

{loadposition google02}

 {loadposition advert1}