המחקר, שנערך בחודש נובמבר, בדק כמה מודעות של נדל"ן למגורים מתפרסמות בכל עיר ובאילו ערים הגולשים מחפשים דירות. על פי הנתונים, בתל אביב פורסמו בנובמבר 750 מודעות של דירות למכירה ו-224,032 גולשים חיפשו לרכוש דירות בעיר. במקום השני בטבלת החיפושים ממוקמת חולון עם 173 דורשים על כל דירה למכירה שמתפרסמת באתר.


{loadposition google03}

עוד עולה מהמחקר, שערי הפריפריה זוכות לביקושים חסרי תקדים. אחת הסיבות לכך היא מחירי הדירות הגבוהים בגוש דן. אשקלון למשל מדורגת במקום השלישי עם ביקושים של 163 איש על כל מודעה. רחובות במקום הרביעי וחיפה מדורגת במקום החמישי עם ביקושים של 144 גולשים על כל מודעה.

 

לדברי רועי שגב, מנכ"ל קבוצת יד2: "מה שמעניין במחקר הזה, זאת בעצם העובדה שמסתמנת כאן מפת ביקושים שבכלל לא חשבנו עליה. הרי ברור לכולנו שתל אביב מושכת ביקושים, הרבה יותר מההיצע שהיא מסוגלת לספק, אבל עכשיו מתגלה שלא רק היא מבוקשת, אלא גם ערים כמו לוד, כמו אשקלון, אילת, טבריה ועוד. אני חושב שבהחלט אפשר לסמן בעקבות המחקר הזה את המקומות הבאים בשוק הנדל"ן, מקומות שמשקיעים יכולים לחשוב עליהם כפוטנציאליים להשקעה".

 

אזור השרון זוכה לביקושים רבים. כפר סבא ממוקמת במקום ה-6 בטבלת הביקושים. על פי נתוני יד2, בנובמבר פורסמו רק 176 דירות יד שנייה למכירה אך על כל דירה היו 133 דורשים. לדברי אבי זיתוני, מנכ"ל חברת א. זיתוני, "כפר סבא מרכזת ביקושים מאוד גבוהים במיוחד בשנה האחרונה. השכונה הירוקה בעיר הביאה לביקושים חסרי תקדים בכל השכונות כאשר השכונה הירוקה מרכזת בעיקר משפרי דיור מערי השרון ושאר השכונות בעיר מושכות אליהן זוגות צעירים שגדלו בכפר סבא ואינם מעוניינים לעזוב את העיר. הם מחפשים בעיקר דירות יד שנייה מכיוון שהן זולות יחסית לעומת הדירות בשכונה הירוקה".

 

פתח תקווה, שיאנית המכירות של דירות חדשות מדורגת רק במקום ה-12 בטבלה עם 84 דורשים על כל מודעה וראשון לציון ממוקמת במקום ה-16 עם ביקושים של 71 גולשים על כל מודעה.

 

גם העיר הכי דרומית, אילת נכנסה למפת הביקושים של יד2 והיא ממוקמת במקום ה-20. בחודש נובמבר פורסמו באתר 179 מודעות של דירות למכירה בעיר. הביקושים עמדו על 27 גולשים לכל מודעה. לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק של חברת יוסי אברהמי אין מדובר בהפתעה "אנחנו רואים מגמה של יותר ויותר ישראלים שמחפשים דירות באילת והיום הם תופסים נתח גדול הרבה יותר מתושבי חוץ שבעבר היוו נתח נכבד מכלל רוכשי הדירות בעיר. אם נסתכל על נתוני הלמ"ס ומשרד השיכון נראה שבשנת 2009 נמכרו באילת 223 דירות חדשות זה נתון מדהים שגרר אחריו כמובן עליות מחירים".

 

לדברי רפי צרפתי, מנכ"ל צרפתי צבי ובניו, "אזור השפלה מרכז בחודשים האחרונים ביקושים אדירים מצד רוכשי הדירות. מדובר במשפחות צעירות המעוניינות לגור באזור המרכז אך מצד שני הן רוצות איכות חיים ודירה מודרנית. הדרך היחידה שלהם להשיג את זה היא באמצעות רכישת דירה באזורים אלה אשר הפכו לאלטרנטיבה היחידה במרכז הארץ".

 

יש לציין כי כל עשר הערים המובילות בביקושים על פי יד2 נמצאות בטבלת הערים שבהן נמכרו הכי הרבה דירות מתחילת השנה על פי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר על ערים כמו אשקלון הממוקמת במקום השני בטבלה של הלמ"ס ובמקום השלישי על פי יד2, וכן ירושלים, תל אביב כפר סבא ורחובות.

בתמונה: רועי שגב, סמנכ"ל אתר יד2. צילום: אילן ספירא

{loadposition google02}{loadposition advert1}