לפעמים אנחנו רוצים לשדרג את הבית בצורה מתונה באמצעות שיפוץ או החלפה של חדרי הרחצה והמטבח או הריצוף ולפעמים אנו רוצים לארגן את כל החלוקה הפנימית מחדש, לדוגמה להוסיף עוד חדר, או דווקא לפתוח את החלל. הכל חייב להיות בתוך מגבלת התקציב העומד לרשותנו. 

לטובת השינוי אנחנו צריכים שורה של אנשי מקצוע כמו קבלן מבצע, אך לא די בכך. הקבלן מבקש מאיתנו תוכניות עבודה של הריסת חלקי הבית ובנייה מחדש, תוכנית חשמל המציגה את מיקום גופי התאורה, שקעי החשמל והתקשורת וגם תוכנית להחלפת נצרת המים והכלים הסניטרים הישנים. תוכניות אלו, שהן תוכניות עבודה לכל דבר ועניין מכינה האדריכלית או מעצבת הפנים.

אז מאיפה מתחילים ?
ראשית העבודה מחייבת מדידה מדויקת ותיעוד של המצב הקיים. זהו הבסיס לתכנון. מכאן תוכל האדריכלית לתכנן את השינויים שיבוצעו בפנים המבנה. את מדידת המבנה ניתן לבצע על ידי הזמנת מודד מוסמך או לתת לאדריכלית או מעצבת הפנים למדוד את כל המבנה ולא פחות חשוב מכך לצלמו מכל זווית אפשרית. במידה וקיימות תוכניות של המבנה כתוכניות עבודה או בקשה להיתר בנייה, כדאי מאוד לתת אותן לאדריכלית. תוכניות אלו הן עוד בסיס להשוואה בין המצב אשר תוכנן ואושר לבנייה, ובין המצב הפיזי הקיים בפועל בדירה. תוכניות אלו הן כלי עבודה חשוב, כי מתוכן ניתן לראות את מיקום העמודים בקירות.

הכנת פרוגראמה תכנונית
לאחר שהדירה משורטטת כפי שהיא בנויה לפני השינויים והשיפוצים, יש להכין פרוגראמה לתכנון המחודש. בשלב זה יושבים עם האדריכלית ומעלים את כלל הבקשות, הרצונות והדרישות של כל אחד מהדיירים העתידיים מהבית אותו אנו משפצים. בסופו של דבר יש בידנו רשימה של כל הדברים החשובים לנו בבית כדי שנוכל חיות בו בנוחות. ואת כל הנתונים האלה תצטרך האדריכלית לארגן מחדש בנתוני המבנה הקיים. ניתן לאמר כי הפרוגראמה היא רשימת ההנחיות לתכנון השיפוץ.

מה כותבים בפרוגראמה ?
בפרוגראמה מתארים את אורח החיים של המשפחה, לדוגמה משפחה בת ארבע נפשות, שני כלבים, חתול ודג זהב. בעידן בו אנו חיים, מרכז הבית והפעילות הוא הסלון, כאשר המטבח תמיד מבולגן ויש להצניע אותו. המחשב הוא לשימוש כל בני הבית ולא נמצא בחדר סגור ובמידה ולא משתמשים במייבש כביסה וצריך לחשוב על מקום לתלות את הכבסים.

 בשיפוץ פנימי אסור לנו לשנות את חזיתות המבנה או להגדיל אותו, אלא לעבוד בתוך המעטפת הבנויה הקיימת. במידה ואנו עורכים שינוי בחזיתות כמו מגדילים חלונות, מוסיפים או סוגרים מרפסת, בונים עוד חדר או ממ"ד, יש להוציא היתר בנייה כחוק מהרשות המקומית עבור שינויים אלו, אחרת הם יחשבו כחריגות בנייה.

חלופות תכנון לפני ביצוע
אחרי שיש לאדריכלית את רשימת ההנחיות לתכנון, והיא גם שרטטה את המצב הקיים של המבנה, עכשיו היא יכולה להתחיל לעבוד על חלופות התכנון, ולהציע אותן לבחינת המשפחה. חלופות התכנון משלבות את כל הפונקציות הנחוצות בבית, תוך התייחסות לתקציב הבנייה המיועד לפרויקט. כאשר עובדים עם אדריכלית או מעצבת פנים , חייבים לקבוע מראש מסגרת תקציבית לפרויקט מבחינת היקף השינויים שיש לעשות בבית. ככל שיש יותר שינויים, כך ההשקעה הכספית עולה ואיתה גם האפשרות לחריגות מהתקציב הראשוני.

אישור תוכניות לביצוע ובחירת קבלן או קבלנים
כאשר האדריכלית המגישה לכם תוכנית העונה על מירב הדרישות שלכם וגם עומדת בתקציב שקבעתם, אשפר לעבור לשלב תוכניות הביצוע ובחירת צוות העבודה. בשלב הראשון האדריכלית תכין סט תוכניות עבודה הכוללות תוכניות שונות כמו תוכנית הריסה, תוכנית בנייה, תוכנית חשמל ותקשורת, תוכנית אינסטלציה ועוד. בנוסף תכין האדריכלית כתב כמויות המלווה את התוכניות ומשמש כמסמך הנחיות נוסף לביצוע. סט התוכניות יועבר למספר קבלנים וצוותי עבודה, בכדי לקבלת הצעות מחיר לביצוע הפרויקט, וגם כדי שנוכל לערוך השוואת מחירים ולעדכן את תקציב הפרויקט. אני ממליצה לפנות ל-5 צוותים לפחות. כדאי להכין מראש טבלת השוואה ולסמן בה את ההצעות על פי חישוב מדורג של זול-בינוני-יקר, ולא פחות חשוב לציין האם ישנו שוני בין ההצעות ואם כן, באילו סעיפים.

למי עוד כדאי לפנות לפני שמתחילים 
לא בכל שיפוץ צריך לפנות לעוד בעלי מקצוע למעט באדריכלית, אך בבתים ישנים או בשיפוצים בעלי היקף עבודה גדול, רצוי מאוד להתייעץ גם עם מהנדס בניין.  לא נעים לגלות עמודים או קורות בטון במקום בו צריכה להיות דלת או תקרה גבוהה.

שוברים קירות
רגע לפני שמתחילים לשבור קירות, נוציא סט תוכניות חדש, נקי ולעיתים אף מעודכן. על סט התוכניות יחתמו האדריכלית, הלקוחות והקבלן. סט זה הוא המסמך החוקי לאישור העבודה בפועל, והוא מחייב את הקבלן לפעול לפיו. סביר להניח שיהיו  עוד שינויים במהלך השיפוץ. שינויים אלה עשויים לצוץ בעקבות העבודות בבית כמו חישוף צנרת מים שלא סומנה, עמוד סמוי בקיר שפורק, בעיות בחוטי החשמל הקיימים וכד'. וגם שינוים תקציביים למשל רכישת ריצוף יקר יותר, הזמנת מטבח זול יותר או החלטה על הוספת נקודות חשמל מעבר למתוכנן.

אדריכלית אפרת מאירי הקימה ומנהלת את משרד אדריכלות ישראלית – סטודיו לתכנון אדריכלי ועיצובהמשרד מתמחה בתכנון בתים למשפחות צעירות הבוחרות לגור בסביבה כפרית כדוגמת קיבוצים מופרטים ומושבים. 
 


{loadposition google02}