האם הוא דובר אמת, והאם המוצר שהוא מציע להם, אכן רלוונטי עבורם שלא נדבר על כך, האם הוא מציע להם אותו במחיר סביר.

דוגמא טובה לכך אנחנו יכולים לראות בכל מה שקשור לביטוח משכנתא. מדובר במוצר לכל דבר, מוצר שאנחנו צריכים לקנות אותו כשאנחנו לקנות דירה. הבנק מחייב אותנו לעשות ביטוח משכנתא על מנת להגן על ההשקעה שלו בנכס שלנו (דרך המשכנתא שהוא מעניק לנו). הרבה מאוד לקוחות של הבנק, בוחרים לעשות ביטוח משכנתא דרך הבנק, כי זה הדבר הראשון שהם שומעים, זו ההצעה הראשונה שהם מקבלים, והם לא בוחנים את השאלה, האם הם יכולים לקחת ביטוח משכנתא דרך גורם אחר, זול יותר.

מי שמבין בכלכלה יודע, שאחד הכללים הבולטים של שוק חופשי ותחרותי הוא, אינפורמציה מלאה ופתוחה לכולם. אך גם יש אינפורמציה שכזו, צריך לעשות בה שימוש. מן הסתם, מי שמוכר את המוצר, ירצה להשתמש באינפורמציה שעומדת לרשותו בשביל למכור את המוצר בצורה אפקטיבית, כלומר הוא רוצה שיהיה לו את כל המידע אודות הלקוחות שלו.

מי שקונה, קרי הצרכן, צריך לנהוג באותה צורה, הוא צריך להשתמש באינפורמציה שעומדת לרשותו, בשביל לקנות את המוצר הטוב ביותר עבורו במחיר הטוב ביותר. לשם כך הוא צריך לחפש את האינפורמציה ולעשות בה שימוש. במילים אחרות, סקר שוק.
כיצד סקר שוק יעזור לנו למצוא ביטוח משכנתא.

נגיד ואתם זקוקים לביטוח משכנתא. אתם יכולים, כאמור, ללכת לבנק שמציע לכם את הביטוח שלו ולעשות אותו דרכו. אך אתם יכולים גם לומר לפקיד בבנק, שאתם רוצים לחפש עוד מידע ולבדוק אופציות אחרות. אז כל מה שעליכם לעשות זה לבחון מה חברות הביטוח מציעות לכם במקרה של ביטוח משכנתא. נניח, באילו מחירים הן מציעות לכם את הפוליסה, באילו תנאים, מה בדיוק החברה מציעה ומתי הביטוח מתחיל ומתי הוא נגמר, ועוד שורה ארוכה של פרטים.

את המידע הזה אתם יכולים לבחון, בין אם מדובר בבדיקה אל מול פוליסות של חברות ביטוח שונות, ובין אם מדובר בבדיקה אל מול הפוליסה שהבנק עצמו מציע לכם. אז תוכלו להחליט מה בדיוק ההצעה הטובה ביותר של ביטוח משכנתא שיש לכם ביד, ואיפה הכי משתלם לכם לעשות אותה.

צריך לומר, לא פעם צריך לחפש את המידע הזה, לשבת עם אנשי ביטוח ולשמוע מהם כל מה שהם יכולים ומעוניינים לספר, אתם צריכים לשאול את השאלות הנכונות, אך אל תוותרו על כך, זו זכותכם וחובתכם כצרכנים בשביל לקבל את המחיר הטוב ביותר.